Finska svijeća, tj. švedska vatra, pruža mogućnost pečenja na vatri i zimi
Što smo vam to pripremili
Švedska vatra poznata je i pod nazivom indijska baklja, kanadska vatra ili finska svijeća, tzv. Jätkänkynttilä. U prijevodu ova riječ doslovno znači „muška svijeća”, a zapravo se radi o komadu drveta koji zbog svoga oblika omogućava tzv. gorenje kroz dimnjak. Otvori u drvetu usisavaju zrak, a jak propuh omogućuje gorenje samo unutar cjepanice. Drvo tako izgara mnogo ekonomičnije i na njemu možete jednostavno zagrijati hranu ili ispeći kobasice. Dovoljno je staviti najobičniju tavu na vruću cjepanicu i hrana će tako u divljini imati apsolutno prekrasan okus.
Iako je ranije bila važan pomoćnik u surovim prirodnim uvjetima, i danas ima značajnu primjenu. Ovakvu vatru lako možete zapaliti bilo gdje, ne morate raditi ognjište, a za vrijeme hladnijih večeri cjepanica koja gori idealan je i prije svega prirodan izvor topline i svjetlosti. Ako je koristite za kuhanje ili grijanje hrane, hranu stavite u drvenu posudicu. Drvo zadržava toplinu mnogo dulje od npr. porculana ili drugih „hladnijih” materijala.
Odakle vjetar puše
Navodno dolazi iz daleke i snježne Laponije, u kojoj su se ljudi morali snaći tijekom oštre zime. Riječ je o triku šumskih radnika kojima je vatra trebala za pripremu hrane u zabačenoj divljini, ali nisu imali prostora ni vremena napraviti klasično ognjište. Pripremljeno jelo su tako jeli izravno iz tave, koristili su vilice za pečenje ili su zagrijanu hranu stavljali u drvene zdjelice. Cjepanica bi jednostavno izgorjela, raspala bi se u ugljen, a za potpuno gašenje vatre pobrinuo bi se okolni snijeg.
Kako zapaliti švedsku vatru
Odlučite li se za nabavku finske svijeće, već ćete u njezinom otvoru pronaći sumporni fitilj koji ćete zapaliti. Što je manji otvor u cjepanici, to je teže zapaliti drvo. U ovom slučaju vam može pomoći npr. razna potpala. Međutim, prirodni proizvodi također mogu biti rješenje – na primjer, piljevina, suha kora drveća, iverje, slama i šišarke prikladni su za potpalu vatre. Šumske plodove možete koristiti i ako se odlučite sami izraditi proizvod. Dovoljno je u otvor ubaciti zapaljive tvari i zapaliti ih.
Kako sami napraviti finsku svijeću
Švedska vatra postaje sve popularnija na vrtnim zabavama, posebno kada su u hladnijim mjesecima. Dobro će doći i ljudima s vikendicama, kao i ljubiteljima večernjeg roštiljanja u prirodi. Može se dogoditi da ste krenuli u vikendicu i da niste stigli kupiti finsku svijeću. U tom slučaju, za vas imamo vrlo jednostavan vodič za izradu vlastite švedske vatre.
Postoji nekoliko uputa kako je izraditi. Ako znate koristiti sjekiru, dovoljno je rascijepiti kladu na oko 6 manjih cjepanica i povezati ih skupa. Potom u otvore ubacite koru, štapiće ili slamu i zapalite na gore opisani način.
Ako imate motornu pilu, i za ovu situaciju su upute jednako jednostavne. Poprečno režemo komad drveta (otprilike na ¾ cjepanice), u dobiveni otvor stavljamo zapaljive tvari i palimo ih.
Postupak koji smo za vas odabrali čini nam se najjednostavnijim i najmanje zahtjevnim, te ga svatko može lako napraviti.
Što će nam trebati
- Cjepanica smolastog drveta (cjepanica ne smije biti predugačka)
- Bušilica s dužim svrdlom
- Sumporni fitilj ili komadići smole, kore, iverja ili bilo kojeg drugog prirodnog materijala za potpalu
Postupak
- Biramo odgovarajući komad drveta. Isključivo ovisi o vašim preferencijama. Smreka se lakše pali i dovoljno je smolasta, dok hrast dugo gori. Odaberete li cjepanicu s korom, prije nego što upotrijebite svijeću, može vam neko vrijeme poslužiti i kao rustikalni ukras.
- Cjepanica ne smije biti predugačka. Zašto? Prije svega, bila bi teška za bušenje, a i preduge cjepanice nakon nekog vremena izgore do polovine, a ostatak se onda uruši. Za kuhanje na cjepanici, ovo nisu idealni uvjeti.
- Uzimamo drvo i odozgo ga bušimo bušilicom. Ne bušimo ga do kraja (!).
- Potom ga bušimo i sa strane, i tako dobivamo ventilacijski otvor iznutra.
- U rupu umetnite sumporni fitilj željene duljine (ovisi o veličini cjepanice).
- U drvo također možemo umetnuti prirodne zapaljive proizvode (smolu, iverje, koru, grančice i štapiće).
- Sada je švedska svijeća gotova. Ako imamo odgovarajućeg materijala, možemo napraviti i više svijeća. Odlično će nam poslužiti u zimskim večerima, a u vrtu su i prikladan ukras koji odiše prirodom.