Slikanje na drvetu
Drvo je od davnina sastavni dio svakodnevnog života običnog čovjeka. Osim njegovih praktičnih svojstava, cijenimo i njegovu prirodnu ljepotu. No, jeste li znali da se drvo može lijepo oslikavati i da je osnova za veliki broj umjetničkih djela? Danas se slikanje na drvetu vraća u modu, a kreativno blago možete stvarati doslovno i doma ili možete drvenom namještaju i dodacima dati razigrani ogrtač svih boja.
Što možete poboljšati u svom domu?
Slikanje na drvetu pruža nebrojene mogućnosti za hrabro iskazivanje svoje kreativnosti. Sve što vam treba je bilo koji drveni proizvod i umjetnički dragulji magično će nastajati kao vaših ruku djelo. Na primjer, folklorni ili cvjetni motivi pristaju drvenoj dasci za rezanje . Ručno ocrtan sanduk, kutija ili kutija za nakit može biti unikatan poklon. Dosadio vam je papir i želite svojoj slici dati novu dimenziju? Pokušajte slikati na drvenom podmetaču od panja. Neobičnost korištenog materijala samo će naglasiti vašu kreaciju. Ako tražite izuzetan dar za nekoliko eura, svidjet će vam se ideja oslikane kuhače. Kutija za kruh tradicionalno se povezuje s mjestom na kuhinjskom pultu. Uz pomoć crteža i od nje možete izraditi ukrasni i u isto vrijeme savršeno funkcionalan artefakt. Obnova starog namještaja (bilo kroz recikliranje ili pronalaženje nove uloge) također je popularna. Dječji namještaj možete oslikati bajkovitim ili drugim omiljenim motivima vaše djece.
Tehnika slikanja na drvetu
Drvo je izvrstan materijal za slikanje i s njim se može raditi na razne načine.
-
Prije svega potrebno je pravilno tretirati podlogu – ne možete izbjeći rad s brusnim papirom (za besprijekoran učinak preporučujemo granulaciju od oko 1 000).
-
Nakon toga na drvo nanesite temeljni premaz (boje će tako bolje doći do izražaja). Preporučujemo nanošenje do tri sloja koje ćete potom izbrusiti (opet odaberite brusni papir, ali ovoga puta s većom granulacijom i to 1 500 i više).
-
Zadnji korak je fiksiranje bezbojnim lakom.
Postoji ogroman broj tehnika kojima možete slikati na drvetu, a mi smo za vas odabrali one najosnovnije.
- Patiniranje ili šaranje je izvrsno – skriva sve moguće nedostatke ili nespretnost samog slikara. Toplo preporučujemo ovu tehniku početnicima. Vrlo je laka: osnovnu boju ravnomjerno raspoređujete (po mogućnosti spužvicom) kako biste stvorili jedinstvenu površinu.
- Slikanje kistom zahtijeva više vještine, ali rezultat je zaista izvrstan.
- Tehnika tzv. tapkanja vrlo je jednostavna. Pomoću spužve lagano tapkate boju na drvenu podlogu. U ovoj se metodi obično koriste predlošci koji vam olakšavaju rad. Kombinirajte tapkanje s patinom – konačni rezultat će biti prekrasan.
- Za zahtjevnije i razigranije osobe preporučujemo scrapbooking. Upotrijebite pečate, boju i predloške za stvaranje zabavnog kolaža koji se igra svim bojama i originalnošću.
- Crackle (krakel) ili pukotina će vam dočarati starinski efekt koji možete kombinirati s decoupage tehnikom (popularnom metoda ukrašavanja drveta i drvenih predmeta uz pomoć salveta). Krajnji rezultat izgleda savršeno! Prastari učinak možete pouzdano postići ako na dva sloja boje nanesete poseban crackle lak. U ovom slučaju, što više boje, to više pukotina.
Koje boje koristiti?
Za drvenu podlogu koristite prije svega boju za prekrivanje mokrim materijalima. Među njima su akvarelne boje (npr. vodene boje), ali nažalost vrlo slabo pokrivaju i idealno bi bilo da ih koristimo samo za papir. Naknadni rezultat ćemo uvijek prelakirati odgovarajućim bezbojnim lakom.
- Akrilne boje – sigurno su najprikladnije za slikanje na drvetu, možete ih kupiti u papirnici, hobi dućanima, supermarketima ili u trgovinama u kojima se prodaje dječja roba.
- Gvaš – to je talijanski akvarel, kojem se dodaje bijela boja radi prekrivanja ili koloidna tvar (ima jaka adhezivna svojstva i najčešće je to arapska guma) čime se stvara boja gušća od običnog akvarela, ali ne tako gusta kao akril. Još jedna prednost je što se gvaš dobro miješa (čak i na samoj podlozi), lako se prekriva i lako ispire. Stoga ga preporučujemo početnicima, koji će zasigurno cijeniti jednostavne popravke.
- Tempere – začudo, čak i tempere dobro idu uz drvo. Slobodno iskoristite njihove sposobnosti prekrivanja za jednostavne kreacije s djecom.
- Uljane boje – uljane boje iznimno dobro funkcioniraju na drvetu (većina uljanih slika iz prošlih stoljeća zapravo je naslikana na drvenoj ploči) i odlikuje ih visoka kvaliteta. Imaju prepoznatljive nijanse i vrlo su postojane. Loša strana je što im treba dosta vremena za sušenje.
Dostupno bojanje šperploče
Želite li se okušati u slikanju na drvenoj podlozi? Ili ste poput nas na internetu vidjeli prekrasnu inspiraciju za neobične slike? Slikanje na šperploči je jednostavno i svatko to može učiniti. Ako želite uključiti djecu u svoj kreativni rad, onda samo hrabro naprijed. Djeca mogu bojati npr. životinje ili druge razne oblike od šperploče, dok vi možete početi baciti na složenije slike.
Slikanje i crtanje na drvetu: prozor u povijest
Slikarstvo na pločama važno je poglavlje u povijesti umjetnosti ne samo u češkim zemljama. Prije nego što ih je zamijenilo (oko 16. stoljeća) platno, najuzvišeniji umjetnički podvizi događali su se na drvetu. Možda ćete se iznenaditi koliko važnih djela zapravo ima drvenu podlogu. Slikanje na drvenoj ploči često se koristilo kao alternativa zidnom slikarstvu ili pergamentu. Narodno slikarstvo je sve do 20. stoljeća ostalo vjerno ovoj tehnici. Uz klasično slikanje kistom na drvenoj podlozi, često se koristi i enkaustika, odnosno slikanje uljanim bojama s dodatkom pčelinjeg voska. Koristila se i za tzv. ikone (slike na drvetu popularne u 6. stoljeću). Ulje na platnu u 15. stoljeću također je naglašavalo drvo koje je bilo lako dostupan i idealan materijal za ovakav stil crtanja.
Što ako …
Doma poželite imati krasno ukrašenu stolicu ili želite nekome u obitelji pokloniti zaista originalni poklon u obliku neobične kutije ili škrinje za najpotrebnije stvari, ali niste dovoljno odvažni za samo slikanje? Bez brige, imamo praktično rješenje za vas – graviranje ili UV tisak u boji. Oba izgledaju apsolutno čarobno na drvetu. Djeci će se svidjeti ukrašavanje kućice za ptice ili kukce. Smatramo da su ovi kreativni drveni proizvodi i sjajan poklon.