Kako se brinuti o drvenim proizvodima

servirovani-v-prirode

Drvo je porozan materijal koji upija i često mijenja oblik i veličinu. Srećom, uz pravilno održavanje, protiv ovih svojstava može se vrlo učinkovito boriti i može se spriječiti kretanje materijala.

Drveni proizvodi traju dulje samo ako su dobro tretirani

Prilikom upotrebe drvenih proizvoda u interijeru i eksterijeru, dobro je uvijek imati na umu okolne uvjete koji mogu utjecati na drvo. Kako bismo im što više produžili život, fokusirat ćemo se na inicijalni tretman. Drveni proizvod treba biti premazan i lakiran kako bi se zaštitio od insekata, vlage ili vremenskih uvjeta. Naravno, drvo u vanjskim uvjetima manje je otporno, ali i unutrašnjost može za njega biti neugodna. Malo nas će točno znati kolika je vlaga u domu u kojem živimo.

drevene-servirovani

Kako se brinuti o drvetu

  • Bilo da se radi o unutarnjim ili vanjskim prostorima, uvijek je najvažniji premaz. Time se sprječava moguća vlaga ili paraziti koji bi mogli ući u drvo.
  • Lakili bilo koja druga zaštitna tvar (bajc, ulje, pčelinji vosak) prirodno puno bolje prianja na površinu koja je čista, suha i propisno izbrušena. Zato ćemo koristiti odgovarajući brusni papir i pripremiti drvo za premazivanje.
  • Pažljivo biramo premaz i po potrebi konzultiramo hobi dućan ili trgovinu s lakovima.
  • Drvo uvijek tretiramo u prikladnim uvjetima – ne preporučuje se tretiranje u vlažnim uvjetima (magla, kiša), kada puše vjetar ili tijekom izloženosti direktnom suncu.
  • Drvo trebamo redovito održavati. Provjeravamo ima li pukotina ili je li materijal potrebno ponovno lakirati, tretirati voskom ili bajcem. To je jedini način da mu se produži vijek trajanja.

nater-desek

Restauriranje drveta pretvara stari komad u doslovno umjetničko djelo

Ne bacajte stari drveni namještaj. Puno drvo se uvijek može premazati, obnoviti ili na neki način popraviti, te još jednom može biti centar pozornosti. Ako želimo obnoviti stariji drveni komad, prije svega moramo ukloniti stare premaze. Čistu površinu bez ostataka starog laka dobivamo koristeći turpiju za drvo ili električnu brusilicu, a za završnu obradu koristimo odgovarajući brusni papir (za pravo fino brušenje koristi se veća granulacija, za grublju obradu možemo slobodno koristiti manju). Ne zaboravljamo da je drvo i dalje aktivno, tako da radimo u suhom okruženju. Uvijek moramo provjeriti komad namještaja (ili bilo koji drugi drveni proizvod) i popuniti brtvilom sve praznine, pukotine, udubljenja ili bilo koje druge nedostatke. Tek nakon ovoga slijedi ponovna obrada, bajcanje ili lakiranje.

renovace-dreva   renovace-stare-zidle

Blago i nježno čišćenje drveta i proizvoda od drveta

Zasigurno kod kuće imate puno proizvoda od drveta koje svakodnevno koristite, kao i drveni namještaj koji zaslužuje pažljivu i temeljitu njegu. Sve je popularnije i drveno posuđe koje u kuhinjama ponovno dobiva na pažnji. Možda imate i puno kemijskih proizvoda, s kojima se drvo kao prirodni materijal baš i ne razumije. Pokazat ćemo vam da je čišćenje drveta u interijeru vrlo jeftina i nezahtjevna aktivnost, te da većinu sastojaka već imate kod kuće.

  • Mješavinu limuna, sode bikarbone, vode i octa koristimo za stare i prljave drvene proizvode (npr. kuhače, daske za rezanje, pladnjeve). Izvrsno će ukloniti sve nečistoće i drvo će biti kao novo.
  • Mješavina destilirane (prokuhane) vode i bijelog vinskog octa bit će dovoljna za namještaj, drvene posudice ili bilo koje druge kućanske proizvode. Dodamo li u smjesu i nekoliko kapi eteričnog ulja (naša preporuka je svježa limunska trava ili umirujuća lavanda), stan će i prekrasno mirisati.
  • Očišćeno drvo se nakon toga tretira odgovarajućim uljem. Uopće ne moramo tražiti nešto komplicirano, dobro će poslužiti maslinovo ili kokosovo ulje – preporučujemo ga radi ugodnog mirisa, ali i zato što ima sjajne dezinfekcijske i antibakterijske učinke.

Savjet za kraj – kako očistiti kućicu nakon gniježđenja

Drveni proizvodi dobro nam služe kako doma, tako i na otvorenom gdje predstavljaju znatan dio korisnih ukrasa. To je slučaj i npr. s kućicom za ptice. Ako smo odlučili postaviti kućicu u vrtu ili hranilicu, ne smijemo zaboraviti na njezino kasnije održavanje. Tijekom razdoblja gniježđenja (koje obično traje od proljeća do jeseni) u gnijezdima se gomila veliki nered, od raznih ostataka hrane pa sve do blata. Ideja da ptice svoje mlade donesu na svijet u neurednoj kućici ni njima nije osobito privlačna.

Što učiniti?

ptaci-budka-cisteni   ptaci-budka-uklid   ptaci-budka-v-lese

  • Kućicu ćemo otvoriti (i prilikom nabavke ili izrade kućice moramo imati na umu jednostavnost njezina kasnijeg čišćenja) i izvaditi staro gnijezdo. Ovo radimo jer se u proljeće u kućici može gnijezditi neka sasvim nova vrsta koja će o gnijezdu imati potpuno drugačiju sliku i potrebe.
  • Kućicu čistimo i izbacujemo sav nered i prljavštinu. Lopaticom iz kutova izbacujemo izmet, blato i ptičje perje, ako ih ima.
  • U slučaju velike zaprljanosti, slobodno možemo koristiti toplu vodu i otopinu sapuna.
  • Važno je ostaviti da se kućica dobro osuši.

A kada je najbolje vrijeme za čišćenje kućice? Slobodno možemo reći da zapravo imate cijelu zimu za ovu aktivnost. Ako kućicu želite ostaviti kao zimovalište za druge vrste životinja (primjerice za kukce), nećete pogriješiti ako je očistite krajem jeseni (listopad-studeni). Preporučujemo čišćenje kućice u zimskim mjesecima, kada je mraz – mraz će se izvrsno izboriti s virusima i nepoželjnim bakterijama, tako da možemo biti sigurni da će u proljeće kućica biti potpuno spremna za dolazak mladih.