Kako se koristi pirogravura na drvo – savjeti i ideje
U posljednje vrijeme pirogravura na drvo postaje sve zanimljivija za DIY entuzijaste i umjetnike. Niste do sada imali iskustva s pirogravurom na drvo? Sada je pravi trenutak jer će vam pirogravura na drvo vrlo brzo prirasti za srce.
Pirografija ili umjetnička pirogravura na drvo plamenom fascinantna je tehnika koja zahtijeva preciznost i kreativnost. U ovom ćemo članku predstaviti osnove pirografije, pravilan odabir alata i drveta i, naravno, kako postići prekrasne rezultate.
Sadržaj
Što je graviranje i pirografija
Koji su prvi koraci u radu s pirogravurom na drvo?
Koje drvo je najpogodnije za pirogravuru?
Napravite originalni DIY poklon
Najpopularniji uzorci za pirografiju
Koji su još materijali pogodni za pirografiju?
Što je to graviranje i pirografija?
Riječ je o metodi ručne pirogravure na drvo. Zapravo, ovom tehnikom se uklanja određeni materijal (drvo ima moć sublimiranja), te se tako stvaraju različite vrste logotipova, natpisa, slika i još mnogo toga. Kreativni ljudi kojima nisu strane rukotvorne aktivnosti mogu koristiti sve opcije olovke za graviranje, koja je više nego dovoljna za upotrebu doma.
Pirografija ima puno zajedničkog s graviranjem, samo što nju odlikuje uža specifikacija. Kao što i samo ime kaže, riječ je o „pisanju vatrom”. Dakle, pirografija se uglavnom koristi za natpise, poruke i ostale kaligrafske tekstove. Svatko tko se sam ne usudi pisati, slobodno može koristiti neki od kaligrafskih predložaka. Sigurni smo da će rezultat i u jednom i drugom slučaju biti sjajan.
Koji su prvi koraci u radu s pirogravurom na drvo?
Za početak, budite strpljivi i računajte da će tek deseti pokušaj biti uspješan.
- Za početak, preporučuje se korištenje drvene šperploče
- Ne štedimo na odabiru prave lemilice. Koristeći jeftine olovke za graviranje i lemilice nećete puno naučiti. Odgovor na pitanje kako odabrati odgovarajucu nalazi se u jednom od naših prethodnih članaka.
- Za početak odaberite jednostavne motive – izrada složenijih oblika traje duže i može vas u prvim pokušajima i obeshrabriti.
Mnogi početnici nas pitaju da li pirogravura na drvo dugo traje. Obratili smo se Martinu, našem vodećem stručnjaku za lasersku pirogravuru da nam na ovo pitanje odgovori. „Trajanje pirogravure ovisi o složenosti oblika. Ali pazite! Ne znači da što je slika veća, to je duže vrijeme pirogravure. Važna je i kompliciranost same slike, kao i moguće sjenčanje.”
Koja vrsta drveta je najbolja za ručnu pirogravuru
Kao što sam već rekao, ako ste početnik, šperploča je posebno pogodna za DIY pirogravuru. Možete je nabaviti po povoljnoj cijeni jer računajte da prvotna kreacija neće biti previše dobra. Šperploča ima i izvrsna svojstva prilagodbe, pa će pirogravura na drvo biti bez poteškoća. Nakon stjecanja iskustva, možete pokušati i s punim drvetom.
Navodimo najčešće vrste drveta koje su pogodne za krasnu pirogravuru:
-
Lipa: Meko drvo, koje se lako gravira i omogućuje detaljan rad.
-
Breza: Još jedno meko drvo fine teksture, idealno za pirografiju.
-
Javor: Tvrđe drvo koje daje velike kontraste u krajnjem rezultatu zbog razlika u teksturi drveta.
-
Orah: Tamna vrsta drveta orah pruža kontrast i izvrsna je za pirogravuru.
-
Topola: Topola, meko drvo s glatkom teksturom, idealna je za početnike.
Kako uraditi pirogravuru na drvo
Možete početi gotovo odmah. Što će vam sve trebati? Dovoljna su četiri glavna sastojka: vaš entuzijazam, lemilica (pirograf, olovka za graviranje – mogu se naći u specijaliziranim e-trgovinama ili hobi dućanima), komad drveta ili šperploče i dobra rasvjeta, kako ne biste kvarili oči.
Računajte da umjetničko djelo koje ste odlučili stvoriti neće biti završeno u jednoj večeri. Potrebno je strpljenje, preciznost i velika količina mašte. Rezultat će biti novi hobi koji ćete obožavati, kao i prekrasni ukrasi koji će vas i vaše najmilije usrećiti.
Pirogravura na drvo: upute
Što će vam sve za pirogravuru na drvo dobro doći?
- lemilica ili pirografska stanica
- drvena šperploča ili glatki komad drveta
- olovka za graviranje (sjajna za manje i finije motive)
- prikladan podmetač
Detaljne upute za pirogravuru na drvo
-
Uzmemo komad drveta (za početak preporučujemo da počnete s ostacima od drveta ili šperpločom koja nije toliko skupa).
-
Ako još uvijek niste spremni za veći projekt, uzmite nešto manje (npr. podmetač za drvo) i napravite prvih nekoliko poteza na njemu.
-
Ako ste na samom početku spremni za složenije motive, dovoljno je uzeti indigo papir, zahvaljujući kojem olovkom svoje ideje stavljate izravno na drvo, a potom možete samo ocrtati.
-
Sada je trenutak za samu pirogravuru. Pokret treba voditi što je moguće ravnomjernije, tako da dobivena figura bude ujednačena, a potezi dovoljno jaki i vidljivi.
Izrada originalnog poklona pomoću olovke za graviranje
Kada naučite raditi s lemilicom ili olovkom za graviranje, možete izrađivati prekrasna pa i umjetnička djela, prikladna kao dar od srca za vaše najmilije.
Što se sve može ukrasiti graviranjem?
- Okviri za fotografije
- Podmetači od panja drveta
- Kuhinjske daske za rezanie
- Kuhače
- Drveni nakit
- Oznake s imenom, pozivnice, čestitke
- Oznake za biljke i razni natpisi
- Označivač za stranice u knjizi
- Slike i mandale na izrezima od šperploče
- Kućice za ptice i hranilice
- Sanduci, škrinje i kutije za odlaganje
Pirogravura na drvo – uzorci koje će lako savladati i potpuni početnik
S pirogravurom tek počinjete i niste sigurni da li ćete biti uspješni? Odmah vam možemo ponuditi nekoliko uzoraka koje ćete lako savladati čak i bez prethodnog iskustva.
- Jednostavni oblici – kvadrati, krugovi, linije, točkice, lukovi
- Cvijeće – efektivno i ništa komplicirano
- Folklorni motivi – prepuno jednostavnih crteža koji će vas u trenu učiniti stručnjakom
- Jednostavne slike (prikladne npr. za dječje poklone) – ždrijebe, bubamara, sunce, pužić, sovica
- Piktogrami– prije svega za minimaliste
- Predlošci – za one među vama koji se boje da će im se tresti ruke, boje se pogrešaka i pokvarenih podloga, nudimo pregršt grafičkih predložaka. Samo treba odabrati pravi.
Mogu li pirogravuru raditi i na drugim materijalima ili samo na drvetu?
Uz lemilicu za drvo možete uljepšati i druge materijale i stvoriti originalne poklone s osobnom posvetom. Na primjer, koža, veganska koža i pluto dobri su za graviranje. Ovdje samo ne trebate zaboraviti da se olovka za graviranje na podlozi treba držati kraće vrijeme. Može se gravirati na papir, platno, kao i na staklo i aluminij. Posljednja dva spomenuta materijala ne preporučuju se početnicima, već iskusnim „pirografskim umjetnicima”.
Što ako ...
... nemate dovoljno hrabrosti za pirogravuru, ali svojim najmilijima želite pokloniti vrlo osoban dar koji miriše na drvo? Možete iskoristiti naše vješte stručnjake na AtmoWood.hr, koji će za vas izgravirati natpis, tekst ili bilo koji drugi motiv po želji, kroz koji vaša kreativnost neće ostati nezapažena. Ideju ste osmislili vi sami!